Na co pomaga miód faceliowy? Miód faceliowy eksperci uważają za jeden z najwartościowszych, gdyż zawiera szereg cennych właściwości prozdrowotnych. Ma jasnożółtą bądź zielonkawą barwę i słodki smak. Jego cena jest nieco wyższa, niż na przykład miodu lipowego, lecz wynika to przede wszystkim z jego licznych właściwości leczniczych. Na co pomaga miód faceliowy i kiedy warto go spożywać?
Miód jako remedium na używki
Na początek warto wspomnieć o pewnej właściwości miodu faceliowego, z której istnienia niewiele osób zdaje sobie sprawę. Otóż miód ten pomaga radzić sobie z konsekwencjami przyjmowania różnego typu używek, takich jak alkohol, papierosy czy nawet substancje odurzające. Wspomaga bowiem regenerację organizmu, usuwając z niego groźne toksyny. Oczywiście, najlepszym rozwiązaniem jest rezygnacja z tego typu produktów, których zażywanie nie przynosi żadnych korzyści dla zdrowia. Niemniej jednak miód faceliowy lekarze polecają osobom, które są na etapie wychodzenia z nałogu. Pamiętajmy bowiem, że toksyny pozostają w naszym organizmie jeszcze przez jakiś czas, dlatego warto sięgnąć po produkt, który wspomaga ich wydalanie.
Miód na problemy z drogami oddechowymi
Miód faceliowy posiada szereg cennych właściwości, dzięki którym pomaga zwalczać schorzenia związane z drogami oddechowymi. Przede wszystkim jego regularne spożywanie zapobiega powstawaniu stanów zapalnych górnych dróg oddechowych. Innymi słowy, pomaga on uniknąć infekcji sezonowych, takich jak przeziębienie, grypa czy nawet zapalenie gardła. W tym kontekście wykazuje on przede wszystkim działanie profilaktyczne. Jednocześnie może wspomagać leczenie astmy oskrzelowej, która często występuje u dzieci bądź osób dorosłych, borykających się z alergią.
Miód faceliowy wspomaga także funkcjonowanie układu pokarmowego. Chroni wątrobę w przypadku zatruć, związanych na przykład z nadmiernym spożyciem alkoholu czy zepsutej żywności. Pomaga w leczeniu wrzodów żołądka, nieżytów żołądka, wrzodów dwunastnicy czy trzustki. Można go również stosować przy problemach z woreczkiem żółciowym. Miód faceliowy obniża ciśnienie tętnicze, dzięki czemu zapobiega występowaniu miażdżycy czy choroby wieńcowej. Pośrednio pomaga również poradzić sobie z anemią, występującą na skutek obniżenia poziomu żelaza w organizmie.
Zawiera sporo cennych składników odżywczych, takich jak magnez czy kobalt, zatem doskonale sprawdza się u osób, które na co dzień dużo trenują bądź pracują umysłowo. Miód ten możemy spożywać zarówno przed, jak i po wysiłku, w zależności od potrzeb i preferencji. Ze względu na dużą zawartość cukrów prostych, dodaje energii, lecz jednocześnie jego indeks glikemiczny jest niższy, niż cukru białego. Dlatego też energia uwalniana jest przez dłuższy czas.
Jak stosować miód faceliowy na co dzień?
Miód faceliowy w Polsce nie cieszy się tak dużą popularnością, jak inne odmiany miodu. Powodem jest jego mniejsza dostępność, a także wyższa cena. Niemniej jednak warto mieć w domu chociażby mały słoiczek tego właśnie gatunku miodu. Możemy stosować go w celach leczniczych, lecz jednocześnie warto sięgać po niego w celach profilaktycznych. Możemy używać go zamiast białego cukru do słodzenia napojów, na przykład herbaty. Doda jej smaku, a jednocześnie sprawi, że ze zwykłego napoju uczynimy prozdrowotny eliksir.
Pamiętajmy jednak, aby z dodaniem miodu odczekać, aż herbata ostygnie. Miód faceliowy, podobnie jak każdy inny, nie lubi wysokich temperatur, które powodują, że traci on swoje cenne właściwości. Miód faceliowy możemy też spożywać bezpośrednio ze słoiczka, na przykład w czasie przeziębienia. Wiele osób posiłkuje się nim przy zatruciach pokarmowych. Jego zaletą jest fakt, iż nie trzeba przyjmować go w dużych ilościach – nawet mała łyżeczka dostarczy nam szereg cennych składników i pomoże w detoksykacji organizmu. Miód faceliowy, co do zasady, mogą spożywać zarówno dzieci, jak i dorośli czy seniorzy. Należy jednak pamiętać, aby nie przesadzać z jego ilością – dotyczy to zwłaszcza osób chorujących na cukrzycę. Miód zawiera bowiem znaczące ilości cukrów prostych, dlatego może przyczynić się do gwałtownego wzrostu poziomu cukru we krwi, co nie jest pożądane w przypadku diabetyków.
Gdzie kupić miód faceliowy?
Wiele osób zastanawia się, gdzie właściwie można kupić miód faceliowy? Często trudno znaleźć go na sklepowych półkach, jednak zawsze jest dostępny w dobrych pasiekach. Niektóre z nich sprzedają swoje wyroby również przez internet, co jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które w krótkim czasie chciałyby nabyć wysokiej jakości miód. Kupujmy go wyłącznie w sprawdzonych miejscach, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że nabywamy czysty, pełnowartościowy produkt, niezawierający zbędnych dodatków. Miód faceliowy warto mieć w domu o każdej porze roku, nie tylko w sezonie zwiększonej zachorowalności na przeziębienie czy grypę. Pamiętajmy, że posiada on szereg innych właściwości prozdrowotnych – nie jest to typowy miód, który sprawdzi się jedynie w leczeniu infekcji, choć oczywiście i tutaj okazuje się bardzo pomocny.