Jaką odzież do pracy wybrać? Zadaniem odzieży BHP jest ochrona pracowników przed zabrudzeniem ich rzeczy osobistych, a także przed wpływem substancji chemicznych i biologicznych oraz uszkodzeniami mechanicznymi na stanowisku pracy. Pracodawcy są prawnie zobowiązani do zapewnienia swoim pracownikom odzieży BHP lub wypłacenia im odpowiedniego ekwiwalentu za ich własną odzież używaną w miejscu pracy. W przypadku niewywiązania się z tych obowiązków pracownicy mają prawo dochodzić swoich praw na drodze sądowej. Na co więc należy zwrócić uwagę przy zakupie odzieży roboczej?
Jakość jest ważniejsza niż cena
Najgorszym sposobem wyboru odzieży roboczej jest kierowanie się wyłącznie ceną. Tutaj cena nie gra roli, liczy się bezpieczeństwo i wygoda, jaką uzyskujemy wybierając rozwiązanie wyższej jakości. Wiążą się z tym często większe nakłady finansowe, ale dobrej jakości odzież ochronna może również wpływać na efektywność pracy. Tania odzież robocza szybko się psuje, nie zapewnia odpowiedniej ochrony pracownikom, brudzi się i jest trudna do wyprania.
Przede wszystkim należy kierować się jakością, a zwłaszcza materiałem ubrania. Ważną kwestią jest również sposób szycia, szwy i grubość materiału. Najczęściej używaną tkaniną jest bawełna, ale łatwo się domyślić – bawełna, bawełna jest postrzępiona. Wielu nieuczciwych producentów dostarcza klientom kiepskiej jakości bawełnianą odzież ochronną, która zazwyczaj ulega zniszczeniu po kilku dniach pracy. Naraża to przedsiębiorców na dodatkowe koszty. Na co jeszcze należy zwrócić uwagę?
Do pracy na zewnątrz iw chłodniejszych miesiącach przyda się nieprzemakalna odzież robocza. Przykładem takiego ubioru jest kurtka robocza, która jest wysoce wodoodporna, a jednocześnie posiada odpowiednią izolację, dzięki czemu może być używana również zimą.
Odzież ochronna do pracy sezonowej
Przy wyborze odzieży ochronnej należy również wziąć pod uwagę porę roku. Dlatego doskonałym rozwiązaniem do prac zimowych są kombinezony, które łączą w sobie funkcje spodni i kurtki. Przydatne są również kurtki ze ściągaczami. Zimowe ubrania są wyposażone w dodatkowe ocieplenie, dzięki czemu nie będzie Ci w nich zimno do pracy w zimny dzień.
Latem i wysokimi temperaturami odzież robocza powinna być wykonana z szybkoschnącego materiału, który zapewnia optymalną wentylację. Dostępne są również krótsze spodnie. Spodnie pirackie 7/8 zapewniają odpowiednią ochronę kolan przy zachowaniu dobrej wentylacji podczas pracy. Nie zapomnij również o nakryciu głowy podczas pracy w bezpośrednim świetle słonecznym.
Równoważne używaniu własnego ubrania
W niektórych przypadkach pracownik może używać swojej odzieży osobistej podczas pracy. Pracodawcy muszą jednak jasno wskazać, gdzie i jakie stanowiska są dostępne. Posty, w których stwierdza się, że pracownicy mogą korzystać z własnej odzieży, nie są sposobem na oszczędzanie przez firmy. Takim pracownikom przysługują specjalne ekwiwalenty, które pracodawcy są zmuszeni płacić za niezapewnienie pracownikom odzieży BHP. Co jeśli pracodawca odmówi pracownikowi zapłaty ekwiwalentu używania jego własnej odzieży? Ma prawo odmówić wykonania pracy i zażądać zapłaty równowartości należnej kwoty na drodze sądowej.
Komfort na pierwszym miejscu
Jak już wspomniano, łatwość użytkowania i wygoda to wymagania stawiane odzieży roboczej. W branży budowlanej praca często odbywa się na kolanach, dlatego ważne jest, aby wybrać odpowiednie spodnie robocze, które są wykonane z mocnego materiału i mają miejsce na specjalne nakolanniki. Dużą popularnością cieszą się również bojówki z szelkami i poziomymi kieszeniami na brzuchu. Są uniwersalne, dzięki czemu nadają się do każdego rodzaju prac, nie tylko budowlanych, ale również samochodowych czy ogrodowych. Przy wyborze innej odzieży ochronnej należy również kierować się wygodą noszenia. Jeśli Twoja praca zajmuje około 10 godzin dziennie, czasem więcej, nie stać Cię na niewygodne ubrania. Będzie to bardzo niewygodne podczas pracy, co wpłynie na wydajność.
Ogólnie rzecz biorąc, odzież ochronna musi być wygodna, funkcjonalna, a przede wszystkim trwała, aby zapewniać maksymalną ochronę podczas pracy, a jednocześnie nie być zbyt cienka, ponieważ naraziłaby Cię na dodatkowe koszty związane z częstymi zmianami odzieży. Powinien dobrze przylegać do ciała i być wykonany z wysokiej jakości materiałów, bo tylko wtedy nie jest to ubiór jednorazowy. Dlatego warto kierować się przede wszystkim jakością materiału, a nie ceną. Ponadto warto korzystać z ofert znanych producentów, gdyż są one gwarancją jakości produktów. Wybierając odzież roboczą, należy również wziąć pod uwagę środowisko pracy. Inna odzież jest potrzebna zimą, a inna latem. Warto o tym pamiętać, ponieważ źle dobrana odzież ochronna może negatywnie wpłynąć na jakość pracy.