Dlaczego popadamy w alkoholizm? Wbrew temu, co niektórzy mogą sądzić, problemy z alkoholem dotykają wielu ludzi. Czasami wystarczy rozejrzeć się po znajomych, aby odkryć, że w każdej rodzinie jest alkoholik, który zdrowieje. Albo ktoś, kto najwyraźniej tego potrzebuje. Historie są różne, ale w rzeczywistości alkoholizm nie dotyka tylko tzw. dolny. Wiele osób zmaga się z uzależnieniem, nawet jeśli tego nie pokazuje.
Śmiertelne uzależnienie
Alkohol jest jednym z najczęściej używanych narkotyków. Chociaż wszyscy wiedzą, jak bardzo jest destrukcyjny, panuje powszechna zgoda co do tego, że jest spożywany. Nawet w dużych partiach! Można nawet powiedzieć, że abstynenci są traktowani jak dziwadła. Kto z nas nie zna popularnego zwrotu „Nie napijesz się ze mną?”? Kiedy nadarza się okazja do imprezowania, oczywiście wino jest nieodzowne na stole. Odmowa picia wiąże się z bardzo negatywnymi reakcjami. W ten sposób, nawet jeśli nie mamy na to ochoty, trudno jest tego nie robić.
Nikt nie chce narażać się na wykluczenie społeczne, które może mieć bardzo negatywny wpływ na samoocenę. Ale wielu ludzi pije, bo chce. Alkohol to sposób na doładowanie energii, zapomnienie o codzienności i odnalezienie się w nieco innym świecie. Gdy zbliża się weekend, zaczyna się impreza. Znamy takich ludzi, prawda? A może sami do nich należymy? Oczywiście nie trzeba chodzić do klubów i barów, aby poczuć potrzebę terapii alkoholowej. W rzeczywistości niektórzy ludzie po prostu nie mogą spać bez butelki piwa lub kieliszka wina. Mówią, że to niewinny sposób na uspokojenie się. Inni spędzają wieczory samotnie, wybierając pozornie zabawną substancję, która dotrzyma im towarzystwa.
Bez powodu
Nie można jednak powiedzieć, że istnieje tylko jedna konkretna przyczyna uzależnienia. Dotyczy to zarówno alkoholu, jak i wszelkich innych substancji lub czynności uzależniających. Jednym z nich jest połączenie środowiska, a drugim jest to, że każdy ma inną historię. To oczywiście długi proces. Niektórzy szukają przyczyn sięgających wielu lat wstecz, takich jak doświadczenia z dzieciństwa czy nawet predyspozycje genetyczne. Leczenie alkoholizmu może zająć dużo czasu, aby odnieść sukces. Zwłaszcza, że trzeba być świadomym tej potrzeby w pierwszej kolejności. Podczas indywidualnej terapii alkoholowej odbywa się wiele spotkań, aby dowiedzieć się dlaczego. W ten sposób możemy dowiedzieć się, jaka jest motywacja sięgania po przysłowiową szklankę. Co może leżeć u podstaw tego złożonego mechanizmu, uzależnienia od alkoholu?
Presja
Czy stres nie jest jedną z największych bolączek współczesnego świata? Powoduje wiele zaburzeń psychicznych i fizycznych. Picie alkoholu to łatwy i łatwy sposób na relaks i zapomnienie o problemach. Jest to oczywiście mylne wrażenie, gdyż może prowadzić do dalszych napięć. Nic dziwnego, że unikanie alkoholu jest tak powszechne. Jeśli nie mamy innego sposobu na radzenie sobie z emocjami, idziemy na skróty. Dlaczego nie znaleźć adwokata, który może pracować od razu?
Buntowniczy stosunek do świata
Nadmierne spożycie alkoholu jest powszechne wśród młodzieży i dorosłych nastolatków. Wejście w okres buntu, kiedy wydaje się, że nic nie idzie po twojej myśli, to idealny czas na ekstremalne zachowania. Któż z nas tego nie zna? Chociaż nie brzmi to dobrze, jest to ogólnie tolerowane zjawisko. Podczas gdy większość imprezowiczów zmieniła styl życia i założyła rodziny, niektórzy zostali zmuszeni do leczenia alkoholowego.
Skłonność osobowości
Mówi się, że niektórzy ludzie są bardziej podatni na działanie środków pobudzających, takich jak alkohol. Nauka wykazała, że osoby te mogą być niedojrzałe lub agresywne. Alkoholizm występuje również u osób, które borykają się z trudnościami seksualnymi. Uzależnieni to często perfekcjoniści, którzy tak bardzo chcą osiągnąć swoje cele, że ulegają presji. Ponieważ w pewnym momencie zapas sił psychicznych się wyczerpuje, alkohol może być alternatywnym sposobem radzenia sobie z napięciem.
Tożsamość społeczna
To, co powiedzieliśmy na początku, dotyczyło głównie ludzi, którzy dorastali w określonym środowisku. Społeczna akceptacja picia sprawia, że nawet osoby uzależnione nie odczuwają potrzeby pójścia do ośrodka odwykowego czy psychoterapii alkoholowej. Jeśli robi to cała rodzina lub wszyscy nasi przyjaciele, dlaczego my nie mielibyśmy tego robić? Wtedy może dojść do dysonansu, bo chociaż nie czujemy się z tym dobrze, to nasze otoczenie nie widzi problemu. Jaki jest „najlepszy” sposób na uwolnienie napięcia? Alkohol oczywiście.
Wszechobecny problem
Wymieniliśmy kilka ogólnych powodów, dla których ludzie popadają w alkoholizm. Każda sytuacja, w której picie prowadzi do poczucia winy, problemów finansowych i pogorszenia relacji rodzinnych wymaga leczenia odwykowego. Czasem wystarczy nam skuteczna terapia alkoholowa u dobrego psychoterapeuty. W innych przypadkach konieczny może być ośrodek odwykowy odwykowy. Bez względu na powagę problemu, każdy powinien szukać pomocy. Po pierwsze, naucz się żyć szczęśliwie – nie zmuszaj się do picia.