Jak przygotować się do wizyty u podologa? Podolog jest specjalistą, który może pomóc zarówno w zminimalizowaniu, jak i całkowitym pozbyciu się różnego rodzaju problemów, zlokalizowanych na stopach. Na co dzień przeprowadza on zabiegi pielęgnacyjne oraz lecznicze, mające na celu poprawę zdrowia i estetyki stóp i paznokci, a co za tym idzie – także polepszenie naszego komfortu codziennego funkcjonowania oraz samopoczucia i pewności siebie. Warto regularnie korzystać z pomocy podologa, aby utrzymać stopy w odpowiedniej kondycji, ale także, w razie pojawienia się jakichkolwiek problemów, móc wyłapać je i zwalczyć już na ich wczesnym etapie.
Kiedy wybrać się do podologa?
Do specjalisty podologa możemy wybrać się z co najmniej kilkoma różnymi problemami. Mogą to być zarówno drobne niedogodności, związane z estetyką naszych stóp, jak i poważniejsze schorzenia czy dolegliwości. W gabinecie podologicznym możemy wyleczyć infekcje grzybicze, bakteryjne oraz wirusowe stóp i paznokci, pozbyć się nieestetycznych i bolesnych odcisków czy modzeli. Ponadto skutecznie zniwelujemy tam problem nadmiernej potliwości stóp, a także ich przesuszania się. Podolog pomoże też z problemem wrastającego paznokcia, haluksów, palców młotkowatych czy wielu innych deformacji w obrębie stóp. Ponadto zajmuje się on także leczeniem diabetyków, u których występują nieprzyjemne, przewlekłe objawy zespołu stopy cukrzycowej.
Łatwo zauważyć, że do gabinetu podologicznego, możemy zgłosić się z naprawdę różnymi problemami, które w różnym stopniu obniżają nasz codzienny komfort, utrudniają funkcjonowanie czy też niekorzystnie wpływają na estetykę naszych stóp lub ogólną kondycję organizmu. Niezależnie jednak od tego, jaka jest przyczyna naszej wizyty w gabinecie podologicznym, warto odpowiednio się do niej przygotować. O czym pamiętać przed odwiedzeniem specjalisty podologa?
- woreczki do sterylizacji kosmetyczne https://kerpro.pl/kategoria-produktu/dezynfekcja-i-sterylizacja/sterylizacja/torebki-i-rekawy-do-sterylizacji/
- radełko do skórek https://kerpro.pl/produkt/baehr-radelko-do-skorek/
- płyn na wrastające paznokcie https://kerpro.pl/produkt/pedibaehr-plyn-zmiekczajacy-paznokcie-do-zabiegu-podologicznego-30-ml/
- krzesła podologiczne https://kerpro.pl/kategoria-produktu/wyposazenie/krzeselka-podologiczne/
Przygotowanie do wizyty – najważniejsze informacje
Odpowiednie przygotowanie się do wizyty w gabinecie podologicznym stanowić będzie dużą pomoc zarówno dla nas samych, jak i zajmującego się nami specjalisty. Aby móc szczegółowo opowiedzieć podologowi, z czym tak właściwie do niego przychodzimy, warto wcześniej, w domu, zapisać sobie wszystko, co chcemy mu powiedzieć. Zanotujmy wszystkie najważniejsze informacje, dotyczące dolegliwości – zachodzące zmiany, możliwe przyczyny, przybliżony moment pojawienia się pierwszych objawów etc. Ponadto warto zapisać sobie również ewentualne pytania, które chcielibyśmy zadać specjaliście.
Pamiętajmy także, aby bezpośrednio przed rozpoczęciem jakichkolwiek zabiegów u podologa, poinformować go o wszystkich przyjmowanych lekach. Możemy zapamiętać lub zapisać nazwy farmaceutyków lub zabrać ze sobą ich opakowania. Równie ważne jest powiadomienie specjalisty o ewentualnych alergiach.
Aby móc nie tylko skutecznie zwalczyć daną dolegliwość, ale również dotrzeć do przyczyny jej pojawienia się, podolog musi przeprowadzić obszerny wywiad ze swoim pacjentem. Liczą się tu wszystkie informacje, dlatego też warto przygotować się także i do tej rozmowy ze specjalistą. Podolog może zapytać nas o tryb naszego życia, stopień aktywności, pracę, ewentualne czynniki – środowiskowe czy w miejscu pracy – na które możemy być narażeni.
Kiedy już odpowiednio przygotujemy się do wizyty u podologa pod kątem merytorycznym, warto także zadbać o higienę naszych stóp, którymi to będzie zajmować się specjalista. Bezpośrednio przed wizytą należy dokładnie umyć, oczyścić i osuszyć stopy, a także zmyć ewentualny lakier z paznokci. Warstwa lakieru na płytce paznokciowej może bowiem znacznie utrudnić postawienie diagnozy i samo zauważenie czy bliższe przyjrzenie się problemowi.
Wizyta u podologa – czego unikać?
Przed wizytą u podologa należy starannie umyć i osuszyć stopy, ale wstrzymać się z nakładaniem na nie jakichkolwiek środków, maści czy kremów. Ponadto nie należy również odwiedzać podologa w pedicure – zwykłym, hybrydowym czy żelowym – o ile nasz problem dotyczy właśnie stanu, kondycji czy estetyki paznokci.
Tym, czego przede wszystkim nie należy robić, jest samo unikanie wizyty u podologa. W naszym kraju wciąż wiele osób wzbrania się lub wstydzi udać ze swoim problemem do specjalisty, który przecież pracuje po to, aby nam pomóc. Doświadczony specjalista podolog posiada odpowiednie umiejętności i wiedzę niezbędną do tego, aby zwalczyć dotykające nas dolegliwości, poprawić zdrowie i kondycję naszych stóp i paznokci, jak również ich estetykę. Schorzenia natury podologicznej to problem stosunkowo powszechny, jednak wciąż okryty swoistym tabu. Powinniśmy dbać o nasze stopy tak samo, jak dbamy o wszystkie inne części ciała; tylko w ten sposób możemy mieć pewność, że nasz organizm będzie pracował odpowiednio, a my będziemy czuć się zdrowo i dobrze.