Kto wynalazł implanty dentystyczne? Piękny uśmiech i białe zęby to marzenie wielu osób. Niestety zęby i jama ustna to bardzo wrażliwe miejsca w naszym ciele i często dochodzi do urazów prowadzących do chorób. Wynika to głównie z powstawania próchnicy na skutek złej higieny i niewłaściwego szczotkowania zębów. Próchnica zębów to bardzo niebezpieczna choroba zakaźna, z którą zmaga się większość z nas.
Jednak wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego niebezpieczeństwa, a to właśnie ono odpowiada za większość uszkodzeń zębów, z którymi mamy do czynienia. Najgorszym możliwym skutkiem ignorowania próchnicy jest utrata zębów. Oczywiście zęby możemy stracić także w wyniku innych chorób, takich jak zapalenie przyzębia czy urazy mechaniczne i wypadki. Trudno jednak wyobrazić sobie życie bez nich. Trudniej jest to zaakceptować w młodym wieku, ponieważ wielu młodych dorosłych uważa standardowe protezy za niewygodne. W takim przypadku implanty dentystyczne są idealnym rozwiązaniem. Czym są implanty, kto je wynalazł i ile kosztują?
Czym są implanty dentystyczne?
Implanty dentystyczne, a właściwie implanty dentystyczne, bo tak brzmi poprawna nazwa, to protetyka służąca do odbudowy utraconych zębów ludzkich. Dlatego są odpowiednie dla osób, które utraciły zęby w wyniku choroby lub wypadku. Dziś dentyści estetyczni oferują te usługi również pacjentom niezadowolonym z wyglądu swoich zębów. W takim przypadku gabinety stomatologii estetycznej muszą najpierw usunąć nasze zęby, a dopiero po wygojeniu dziąseł wstawić nowe implanty. Jednak zasada działania jest taka sama we wszystkich przypadkach.
Głównym i krytycznym elementem każdego implantu jest śruba, którą umieszcza się w dziąśle pacjenta. Powinien być wykonany z tytanu, czyli materiału całkowicie bezpiecznego dla naszego organizmu. Tytan jest fizjologicznie obojętny i nie wywołuje negatywnych reakcji. Posiada również bardzo dobre właściwości antyseptyczne, dzięki czemu może być stosowany na organizm ludzki. Śrubę tytanową możemy więc porównać do korzenia zęba, gdyż to ona jest podstawą całej odbudowy zęba. Po wkręceniu śrub najważniejsze jest wyczucie czasu. Muszą zrosnąć się z okostną, która znajduje się w jamie ustnej. Zwykle kilka tygodni po osadzeniu implantu zakładane są łączniki i korony w celu zastąpienia brakującego lub usuniętego zęba.
Rodzaje implantów
Dzisiejsza stomatologia oprócz przedstawionych powyżej implantów tytanowych oferuje również implanty cyrkonowe. Skierowany jest przede wszystkim do osób, którym zależy na szybszym gojeniu i uzupełnieniu ubytków. Co ciekawe, implanty cyrkonowe dają możliwość wykonywania uzupełnień jednofazowych. Dzięki temu dentysta jest w stanie wykonać wszystkie niezbędne czynności i dopasować koronę podczas jednej wizyty. Jest to jednak możliwe tylko wtedy, gdy trzeba wypełnić małe luki. Implanty dentystyczne wykonane z cyrkonu są również dobrą alternatywą dla osób uczulonych na tytan. W takim przypadku stosowanie tego stopu metalu jest zabronione, ponieważ może stwarzać bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta.
Czy implanty są bezpieczne?
Przed operacją wiele osób zastanawia się, czy implanty dentystyczne są bezpieczne. Badania prowadzone w ostatnich latach wykazały, że zdecydowana większość implantów nie jest odrzucana przez organizm. Dotyczy to około 5 lat po operacji. Chodzi tu głównie o przypadki, w których pacjent został prawidłowo zdiagnozowany za pomocą tomografii lub zdjęcia rentgenowskiego, a implant dentystyczny zrósł się prawidłowo z kością. Bardzo ważna jest również odpowiednia dbałość o higienę jamy ustnej po wszczepieniu implantów zębowych. Bardzo dokładnie oczyść koronę implantu, używając produktów zalecanych przez lekarza.
Kto wynalazł implanty dentystyczne?
Implanty dentystyczne, jakie znamy dzisiaj, zostały wynalezione w latach 20. XX wieku. Jest to jednak prototyp z wieloma wadami. Na szczęście w 1965 roku profesor Ingvar Branemark odkrył, że tytan jest idealnym metalem do bezpiecznej integracji z ludzką kością. Dlatego możliwe jest wszczepianie tytanowych implantów dentystycznych w ludzkie dziąsła w celu zastąpienia brakujących zębów osobom bezzębnym. W latach 70. rozpoczęto produkcję implantów, która stała się powszechna.
Ile kosztują implanty zębów?
Cena implantów dentystycznych zależy od wielu czynników, a ustalenie kwoty z góry może być trudne. Dużo prościej jest więc podać przedział, który w moim kraju waha się od około 2000 zł do 7000 zł. Niestety w przypadku tego leczenia nie możemy liczyć na pomoc i dofinansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia, więc wszystkie koszty ponosimy my.